Faculty/Staff List

Last Updated: 1/29/2020 8:17 PM

BOARD OF TRUSTEES

 

Peter Mathew ................................................Board President

Rene Mendoza ...............................................Clerk
Gary Chavez ..................................................Member
Stephanie Martinez Morris ............................Member
James Dack..................................................Member

 

ADMINISTRATIVE TEAM

 

 

                               Jesus Cruz…………..…………………………...………………….Superintendent/Principal

                           Evelyn Diaz……...…………….…………………………………....Assistant Principal

                                              Maria Quintero..........................................................  K-8 School Counselor                     

  

INSTRUCTIONAL TEAM

 

Alicia Aguilar…….…….Teacher, Preschool

Nathalie Agnew…………..Teacher, Transitional Kindergarten

Ashley Morales Pulido……..Teacher, Kindergarten

Kim Davis............. Teacher, Kindergarten

Stacy Partlow………..Teacher, Grade 1st

Stanley Schaffer…..Teacher, Grade 1st

Debra Pallas ………..Teacher, Grade 2nd

Dakota Garcia..............Teacher, Grade 2nd

Lili Espinosa………...Teacher, Grade 3rd

Kelli Mayhew………..Teacher, Grade 3rd

Diana Owens………..Teacher, Grade 4th

Iman Obeid...........Teacher, Grade 4th

Sara Gonzalez.......Teacher, Grades 5th

Candace Wynne..………..Teacher, Grade 5th

Charday Gray.……...Teacher, Grade 6th

Osa Martinez………...Teacher, Grade 6th

Diana Alvarez.……...Teacher, Grade 7th

Mark Marquez………..Teacher, 7th & 8th

Brad Showalter……...Teacher, Grades 7th & 8th

Theresa Silva............Teacher, Grade 8th

Victor DeLaRosa…….Teacher, Physical Education K-8th

Edward Frausto………..Teacher, Music/Band

Yvonne French……..Teacher, Fresno County Special Education Moderate/Severe

Shelby Surabian………………….Teacher, Resource Specialist Program K-5th

Alex Rossotti…Teacher, Resource Specialist Program 6-8th

Amy Aragon…………...TSA/ELD Special Programs

Stephanie Taylor...............K-8th Special Education Teacher

 

         DISTRICT/SCHOOL SUPPORT TEAM

        

Deborah Dufer………..Intervention Teacher

Lorena Maravilla ………Intervention Aide

Cherihan Jaber….......Intervention Aide

Yerania Jimenez...............Intervention Aide

Jovita Flores………...Instructional Aide, Special Education

Madison Sanchez..........Instructional Aide, Special Education

Susan Elms……………………...Instructional Aide

Angela Velasco..............................Instructional Aide

Maria Chavez.........................Instructional Aide

Xitlaly Olivera................Instructional Aide

Alanna Davis.........Instructional Aide

Crysta Williams…......Library Aide

Angie Maravilla…….Instructional Aide, Preschool

Martha Maravilla…..Instructional Aide, Preschool

Kim Marquez………..Instructional Aide, Preschool

Maria Menchaca…...Instructional Aide, Preschool

Irene Keener………..Cafeteria Consultant

Becky Ortiz...........Cafeteria Manager

Sandra Wells.…....Cafeteria/Accounts Payable Clerk

Maria Reyes..........Cook

Coral Tijerina……….Cook

Nancy Gonzalez........Cook

Jeff Dronyk…………..Senior Director of Maintenance, Operations, and Transportation

Chuck Vivenzi.......Bus Driver/Building and Grounds Maintenance

Gilbert Garcia……...Bus Driver/Building and Grounds Maintenance

Raquel Perez.................Building and Grounds Maintenance

Ralph Ortiz………...........Building and Grounds Maintenance

Mike Bell……………...Custodian

Sean Newman...........Campus Monitor

 

 FRONT OFFICE STAFF

 

Maria Rodriguez..... Director of Business and Fiscal Services

Elizabeth Hernandez………Administrative Secretary

Maritza Rodriguez........................Data Technician/Health Aide/Clerk

Rubit Barajas.........................................Receptionist

Andrea Grant........................LVN School Nurse

TBA……………..Parent Liasion

 

 

AFTER SCHOOL PROGRAM DIRECTOR

Tiana Fernandez (Interim)

 

You may email your child's teacher, their email is:

FirstNameLastName@washingtoncolony.org